Etnické zboží, umělecké předměty, suvenýry

Japonské panenky Daruma

Panenka Daruma (达磨) je tradiční japonská figurka, představující Bódhidharmu, zakladatele zenového směru buddhismu. Bódhidharma byl buddhistický mnich, který žil během 5. - 6. století po Kristu. Působil především v Číně, kde se velmi zasloužil o rozšíření zenu. První panenky Daruma vznikly v klášteře Daruma-dera ve městě Takasaki (prefektura Gunma, severně od Tokia).

Daruma panenky bývají obvykle vyrobeny z papírmašé, mají kulatý tvar, jsou duté a těžiště je pomocí závaží posunuto do spodní části tak, aby se po naklonění vždy vrátila do vzpřímené polohy.  To symbolizuje schopnost dosáhnout úspěchu, překonat nepřízeň osudu a zotavit se z neštěstí. Panenka obvykle bývá v červeném provedení, ale její ztvárnění i barva závisí na umělci i oblasti, kde byla vyrobena. Daruma panenky jsou vnímány jako symbol vytrvalosti a štěstí, proto bývají oblíbeným dárkem pro povzbuzení.

Daruma bývá také prodáván v mnoha buddhistických chrámech jako pomoc při dosahování cílů. Oči Darumy jsou při prodeji prázdné. Příjemce panenky vybarví jedno oko při stanovení svého cíle, druhé oko pak vybarví po jeho splnění. Smyslem je, že si připomene svůj cíl pokaždé, když uvidí jednookého Darumu. Jedno z vysvětlení původu tohoto zvyku říká, že cílem bylo motivovat Darumu, aby splnil vaše přání - slibem, že dostane plný zrak, až bude cíle dosaženo. Pokud byl Daruma zakoupen pro celou domácnost, směla tradičně domalovávat oči pouze hlava rodiny. Panenky, které již pomohly k dosažení cíle a mají domalovány obě oči, se koncem roku odnášejí zpět do kláštera, kde byly zakoupeny. Zde se pak každoročně všechny shromážděné panenky den oslavách Nového roku spalují při slavnostní ceremonii Daruma kujo.

Několik japonských dětských her také připomíná Darumu. Např. japonský ekvivalent sněhuláka je jukidaruma, doslovně sněhový daruma. Daruma otoši je klasická japonská hra pro cvičení zručnosti. Používá se s dřevěná panenka Darumy složená ze šesti různobarevných dílů. Pomocí malého kladívka se snažíme vyrazit jednotlivé barevné kousky (od dolní části až po vrchol), aniž by se panenka v průběhu hry zhroutila.

 

 

 

Košík je prázdný.
Jméno
Heslo
Bavlněná bunda patchwork podšitá fleecem
Cena: 890 Kč
Bavlněná bunda patchwork podšitá fleecem
Cena: 890 Kč
Bavlněná bunda patchwork podšitá fleecem
Cena: 890 Kč
Bavlněná bunda s kapucí
Cena: 890 Kč
Bavlněný kabátek
Cena: 998 Kč
Bavlněný kabátek
Cena: 998 Kč
Bavlněný kabátek
Cena: 998 Kč
Bavlněný kabátek
Cena: 998 Kč
Copyright © 2018 Tibet v Brně, www.tibetvbrne.cz - Obchod s etnickým zbožím, uměleckými předměty, suvenýry, orientální zboží z Asie.
Technické řešení a webdesign EDATA.